تخصیص ارز دولتی به شرکت‌های دندان‌پزشکی شفاف نیست

رئیس انجمن دندان‌پزشکی ایران، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: باتوجه به شرایط فعلی کشور بخشی عمده‌ از تجهیزات و مواد دندان‌پزشکی از کشورهای مختلف از جمله آمریکا وارد ایران می‌شود اما این مسئله تولیدات خوب شرکت‌های داخلی را نفی نمی‌کند.

دکتر علی تاجرنیا ادامه داد: امروزه بخش عمده‌ای از نیازهای تجهیزات دندان‌پزشکی و حتی مواد اولیه آن از خارج تأمین می‌شود و در این بین نوسانات قیمت ارز بر قیمت این لوازم تاثیری بالا داشته است.

وی تاکید کرد: با نوسانات قیمت ارز ساختار وزارت بهداشت دچار مسائل متعددی شده است و همین مسائل به همراه فشار شرکت‌های دندان‌پزشکی باعث شده تا قیمت خدمات دندان‌پزشکی افزایش پیدا کند.

رئیس انجمن دندان‌پزشکی ایران ادامه داد: متاسفانه میزان افزایش تعرفه متناسب با تورم نبوده است،‌ در این بین همکاران ما همواره تلاش می‌کنند تا از سود خودشان برای ارائه خدمات دندان‌پزشکی کم کنند تا مردم در این زمینه استفاده بهینه ببرند.

دکتر تاجر نیا اظهار کرد: ارز دولتی ۴هزار و ۲۰۰ تومانی به تجهیزات دندان‌پزشکی تعلق گرفته است اما متاسفانه این تصمیم در عمل خیلی شفاف و روشن نبوده و این که تخصیص‌ها به چه میزان به تجهیزات دندان‌پزشکی تعلق می‌گیرد،‌ همچنان در ابهام است.

وی اضافه کرد: در این راستا وزارت بهداشت می‌گوید اختصاص ارز دولتی به تجهیزات دندان‌پزشکی به تایید ما رسیده اما شرکت‌های وارد کننده عنوان کرده‌اند هنوز ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی به دستشان نرسیده است.

رئیس انجمن دندان‌پزشکی ایران ادامه داد: انجمن‌های دندان‌پزشکی در توزیع مناسب و عادلانه تجهیزات دندان‌پزشکی برای رسیدن به دست مصرف‌کننده و کاهش قیمت خدمات دندان‌پزشکی همکاری می‌کنند.

تاجرنیا ادامه داد: مسائل و مواد دندان‌پزشکی از کشورهای مختلف از جمله آمریکا وارد می‌شود و مسئله مهم تبادل ارزی مشکلاتی را در این زمینه ایجاد کرده است. در حال حاضر کمبود‌هایی در زمینه جایگزینی وسایل به دلیل مسائل ارزی در کشور داریم.

وی گفت: طرح تحول نظام سلامت در حوزه دندان‌پزشکی خیلی درگیر نشده و تنها در زمینه پیشگیری افزایشی خوب داشته است. متاسفانه طرح تحول در حوزه درمان دندان‌پزشکی جایگاهی نداشته است.

تاجرنیا یادآوری کرد: تعرفه دندان‌پزشکی برای امسال تنها ۵ درصد افزایش داشته است؛ رقمی که اصلا قابل مقایسه با افزایش تورم و دیگر هزینه‌ها نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: خطا: محتوا غیر قابل کپی برداری می باشد