بریج یا پل دندان

بریج یا پل دندان چیست؟

اگر یک یا چند دندانتان را کشیده اید و از دست رفته است. یک پل دندان می‌تواند شکاف را با یک یا چند دندان مصنوعی(کاذب) پرکند. پل دندان به طور معمول از تاج‌های هردو طرف دندانی که کشیده شده یا دندان‌های پشتیبانِ پونتیک (دندان کاذب) ساخته می‌شود و درجای خود ثابت می‌شود. و با این روش علاوه بر اینکه مشکل بی دندانی رفع می شود. بلکه با پرکردن فضای خالی دندانهای ازبین رفته ظاهر طبیعی و مناسب لبخند فرد را نیز برمیگرداند.

فرآیند درمان با بریج معمولا در طول دو جلسه ملاقات با دندانپزشک کامل می شود. این شرایط درحالی است که درمان با ایمپلنت ممکن است تا شش ماه طول بکشد.

باید بدانید که تحلیل استخوان ناحیه بی دندانی ادامه میابد و در نتیجه هم بدلیل بی دندانی ناحیه و هم بدلیل فشار ناحیه بی دندانی، به دندانهای مجاور، احتمال تحلیل استخوان در دندانهای مجاور زیاد است و در نتیجه طول عمر دندانهای مجاور کمتر خواهد شد. پس با این روش میتوان از آن جلوگیری کرد.

انواع بریج های دندان

پل کانتیلور: دراین نوع پل، پونتیک فقط به یک دندان اباتمنت متصل میشود. این نوع پل گاهی اوقات می‌تواند برای افرادی که فقط در یک طرف شکاف دارای دندان هستند یک گزینه مناسب باشد.

پل کانتیلور

پل ثابت سنتی: این پل از فلز، پرسلن متصل به سرامیک ساخته میشود. از متداولترین نوع است و دارای دو یا چند نوع تاج و یک یا چند دندان فیلر است که همه آنها به هم متصل هستند. تاج ها، پل را درجای خود نگه میدارند.

پل ثابت سنتی

پل دندان مریلند(پل پیوند شده با رزین): اگر دندان‌های جلوی خود را ازدست داده باشید ممکن است از این نوع پل‌ها استفاده کرده باشید. این نوع پل از پرسلنِ متصل شده به دندان‌های فلزی یا سرامیکی ساخته شده است و توسط یک فریم پشتیبانی می‌شود. بال‌ها (وینگ‌ها) در هر طرف پل به دندان‌های موجود شما متصل می‌شوند.

پل دندان مریلند

پل پشتیبانی شده با ایمپلنت: این پل شبیه  پل ثابت سنتی است. اما به جای اینکه در جای دندان سمان(فیکس) شود، توسط ایمپلنت های درجای خود نگه داشته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *