پروتز دندان یکی از مهمترین روش های جایگزین است که با توجه به ویژگی ها و هزینه های نسبتا پایینش، هواداران خاص خودش را دارد. از این دستگاه های دندانپزشکی با نام دندان مصنوعی هم یاد می شود که البته این نام به گذشته بر میگردد و اکنون به بیشتر به آن ها پروتز می گویند.

پروتز دندان

انواع پروتز دندان

به طور کلی ما دو نوع پروتز داریم که یکی پروتز پارشیل یا ناکامل است و دیگری پروتز کامل. اگر همه دندان ها کشیده شده باشند، ما از پروتزهای کامل دندانی استفاده می کنیم و اگر تعدادی از دندان ها کشیده شده باشند ما در کنار دندان های واقعی از پروتز های پارشیل یا ناکامل استفاده خواهیم کرد.

پروتز کامل دندان چیست؟

پروتز های کامل دندان می توانند معمولی یا فوری باشند. یعنی در دو دسته مجزا قرار داده می شوند. پروتز های فوری به صورت موقت استفاده می شوند و تا زمان آماده شدن پروتوز های کامل معمولی، میتوان از آن ها به عنوان جایگزین موقت دندان استفاده کرد. از لحظه کشیده دندان ها تا 12 هفته بعد، میتواند از پروتز های موقت و فوری استفاده کرد.

بعد از اینکه پروتز های معمولی آماده شدند: پروتز های فوری کنار گذاشته شده و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند.

پروتز دندان پارسیل چیست؟

پروتز ناکامل یا پارسیل، در دسته پروتز های متحرک قرار دارد و خود از اجزای مختلفی تشکیل می شود. دندان های مصنوعی جایگزین در این پروتز ها، روی یک پایه پلاستیکی همرنگ لثه ها قرار می گیرند. این مجموعه توسط یک نگهدارنده فلزی در داخل دهان قرار می گیرد و موقتا فیکس می شود. اگر می خواهید پروتز دندان ارزان داشته باشید می توانید روی پاسیل ها حساب باز کنید.

پروتز پارسیل

پروتز دندان چگونه ساخته می شود؟

1.مرحله اول ارزیابی فک های بالا و پایین شما است. دندانپزشک موقعیت فک ها، هماهنگی و میزان فاصله بین آن ها را اندازه گیری میکند و به نوعی قالبگیری انجام میشود.

2.بر اساس قالب گرفته شده از لثه ها و فک های شما، با کمک مواد مخصوص موم مانند و شکل پذیری مثل پلاستیک، پروتزهای دندانی ساخته میشوند.

3.پروتز ها آماده جاگذاری و نصب میشوند.

4.تنظیمات لازم جهت راحتی و آسایش بهتر نیز بعدها انجام میشود.

آیا غذا خوردن با پروتز دندان سخت است؟

1.غذا خوردن با این دندان های جدید در ابتدا دشوار خواهد بود. ممکن است چند هفته طول بکشد تا بتوانید بدون مشکل و به درستی با آن ها غذا بخورید. به همین دلیل شما باید تا چند هفته سعی کنید بیشتر غذا های نرم و قطعه قطعه شده بخورید.

2.مواد غذایی را با هر دو طرف دندان های خود بجوید. بعد از مدتی میتوانید غذاهای جامد هم بخورید اما سعی کنیدکه غذاهای سفت و سخت نخورید. زیرا به لثه های شما ممکن است آسیب وارد شود.

3. از خوردن غذاهایی که بسیار چسبناک یا سخت هستند خودداری کنید.

4.همچنین هنگام استفاده از پروتز دندان باید از جویدن آدامس خودداری کنید.

5.هنگام استفاده از پروتز به این نکته توجه کنید که نباید از مسواک استفاده کنید.

آیا پروتز ها روی صحبت کردن تاثیر میگذارند؟

بعد از قرار دادن پروتزها روی لثه ها ممکن است در تلفظ برخی از کلمات دچار مشکل شوید. اگر چنین شد؛ سعی کنید با تمرین و تکرار، آواز خواندن یا صحبت کردن با دیگران، تلاش کنید تکلم خود را بهبود ببخشید. با گذشت چند روز به راحتی میتوانید با پروتزهای جدید خود صحبت کنبد.

گاهی اوقات ممکن است وقتی می خندید، سرفه می کنید یا لبخند می زنید، پروتز دندان لغزیده یا کمی جابجا شود که این طبیعی است و جای نگرنی وجود ندارد. اما به راحتیِ یک فشار با کمک زبان، دوباره میتوانید پروتز را به سر جای خودش برگردانید.

چه موقع باید از چسب پروتز دندان استفاده کنم؟

  1. برای افزایش حس رضایتمندی استفاده کنند از پروتز: چسب ها باعث افزایش پایداری، قدرت جویدن و احساس آرامش در فرد می شوند.
  2. برای کمک به افرادی که با خشکی دهان به هر شکل مواجهند: دهان خشک فضای مناسبی برای پروتزها نیست و باعث ایجاد حساسیت لثه میشوند. برای مثال وقتی سرما میخورید میتوانید از این چسب ها استفاده کنید. افرادی که دارای معلولیت عصبی از جمله سکته مغزی هستند و افراد مسن نیز میتوانند از چسب دندان مصنوعی استفاده کنند.
  3. برای ایجاد ثبات و امنیت بیشتر روی عضلات صورت در افرادی که نیاز به استفاده تخصیی از دندان دارند. مانند سخنرانان عمومی یا نوازندگان.
خرید چسب دندان از Dentalexpress

آیا گزینه های دیگری برای جایگزینی دندان از دست رفته وجود دارد؟

پاسخ به این سوال مثبت و “بله” است. ایمپلنت ها و بریج های دندانی از بهترین و کاربردی ترین روش های جایگزین دندان هستند. هرچند که به نسبت هزینه پروتز دندان، ایمپلنت ها هزینه های بالایی دارند، اما به شدت زیبا، مستحکم و مشابه دندان های طبیعی شما هستند. از میان تمام روش های جایگزین دندان، ایمپلنت بهتر است اگر توانایی مالی آن را دارید و میخواهید برای همیشه یک دندان فوق العاده داشته باشید بهتر است که ایمپلنت بکارید.

شما می توانید تمامی محصولات را در Dentalexpress.ir خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *