اینسترومنت دندانپزشکی چیست؟

وقتی به اتاق دندانپزشک وارد میشود و روی صندلی دندانپزشکی میشینید با ابزار های مختلف دندانپزشکی رو به رو میشید که خیلی از اون ها براتون ترسناک به نظر میان به این ابزار ها که برای جراحی و یا معاینه مورد استفاده ی دندانپزشک قرار میگیرند، اینسترومنت دندانپزشکی گفته میشود.

دانستن نام و کاربرد هر کدام از این اینسترومنتها مقداری از استری شما کم میکند زیرا تقریبا با کارکرد آن ها آشنا میشوید و اتفاق غیر منتظره ای برایتان نخواهد افتاد.

انواع اینسترومنت دندانپزشکی

در این مقاله چند نمونه از پرکاربردترین اینسترومنت های دندانپزشکی را برایتان توضیح خواهم داد تا بیشتر با کارکرد آن ها آشنا شوید.این مقاله تا حد زیادی به کنترل استرس شما از دندانپزشکی کمک خواهد کرد.

چند نمونه از این اینسترومنت ها عبارتند از:

توربین دندانپزشکی(اینسترومنت )

توربین دندانپزشکی

شاید یکی از ترسناک ترین وسایل دندانپزشکی که با دیدنش خیلی ها استرس میگیرند همین توربین دندانپزشکی باشد.این اینسترومنت،یک توربین برقی و یا هوایی با سرعت بیش از ۲۵۰٫۰۰۰ دور در دقیقه میباشد. این توربین ها همراه خود به دهان فرد آب می پاشند تا از گرمای ناشی از استحکاک چرخش توربین جلوگیری کنند.در صورت نبودن این آبپاش دندان بسیار داغ میشود.

این اینسترومنت برای از بین بردن پوسیدگی دندان و فرم دادن به دندان ها استفاده میشود.از این توربین ها برای تمیزکردن و شکل دادن به کانال های ریشه هم استفاده میشود.


توربین دندانپزشکی


ایرموتور دندانپزشکی

ایرموتور

اینسترومنت های دندانپزشکی در دو دسته کلی هندپیس های سرعت بالا و هندپیس های سرعت پایین طبقه بندی می شوند. ایرموتور در دسته هندپیس های با سرعت و دور موتور پایین قرار دارد. این ابزار همانطور که از اسم آن مشخص است با استفاده از هوای فشرده حرکت می‌کند. 

هوا از طریق شیلنگ های یونیت و از انتهای ایرموتور وارد شده و تیغه و پره ها بوسیله آن به حرکت در می آیند. و در آخر پس از عبور از داخل بدنه، از طریق اگزوز خروجی در قسمت عقبی ایرموتور خارج می شود.

ایر موتور ها به آنگل و هندپیس ها متصل شده و به جهت استفاده ی این ها میباشند.


جهت مشاهده انواع ایرموتور اینجا کلیک نمایید .


آنگل دندانپزشکی

آنگل دندانپزشکی

اگز محورچرخش فرز به موازات محور طولی دندان ها باشد به آن هندپیس گویند ولی اگر سر فرز در امتداد محور هندپیس قرار گیر به آن آنگل گویند.

آنگل از سر آنگل،ورودی و خروجی آب و نگهدارنده ی این متعلقات تشکیل شده است.آنگل و هندپیس تقریبا از یک ساختار برخوردارند و به تنهایی قابل استفاده نیستند.این وسایل بر روی ایرموتور یا میکروموتور بسته می شوند تا بتوانند فرزی که بر روی آنها بسته شده به حرکت درآورند و در حقیقت یک ارتباط مکانیکی بین ایرموتور با فرز را برقرار می کند.


آنگل ایمپلنت ۲۰:۱ مدل B.A. International – PowerSurge


پروب داس

پروب داس

این اینسترومنت ظاهر نسباتا ترسناکی دارد و دارای یک سرتیز میباشد.

کاربرد این ایسنترومنت در گذشته برای تشخیص وجود حفره در دندان بود اما امروزه برای تشخیص پوسیدگی در حفره و سوراخ دندان هم استفاده میشود.این ابزار دارای دسته‌ای بلند است که در انتهای آن قلابی تیز دیده می‌شود. اگر حفره ای در دندان وجود داشته باشد که قابل مشاهده است، دندانپزشک ممکن است از نوک تیز این وسیله برای بررسی آن ناحیه استفاده کند.

اسکیلر

اسکیلر

پس از نوشیدن و غذا خوردن یک سری ذرات ریزی مثل ذرات قندی روی دندان باقی میمانند.با مسواک زدن این ذرات تا حد زیادی از بین خواهند رفت اما گاهی فقط مسواک و نخ دندان کافی نیست و این ذرات با باقی ماندن تشکیل جرم روی دندان میدهند.

در این موارد دندان نیاز به جرم گیری خواهد داشت و اسکیلر یک اینسترومنت پایه برای از بین بردن جرم های روی دندان میباشد.


سیکل اسکیلر- Falcon


ساکشن

دندانپزشک برای درمان دندان نیاز به فضای خشک دارد برای این منظور از ساکشن که یک لوله بلند است که به یک دستگاه مکنده متصل میشود و بزاق را از دهان خارج میکند که البته بسته به نوع درمان از ساکشنهای متفاوتی استفاده میشود.

برای مشاهده نمونه ساکشن اینجا کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *