مفصل فکی یا TMJ یک مفصلیست که در جایی که استخوان فک و اسکلت صورت قرار دارند، می باشد، مفصل فکی فک تان را به سمت جلو و عقب حرکت می دهد و به شما کمک می کند صحبت کنید، بجوید، و همه کار هایی که با دهان می توانید انجام دهید.

اختلال TMJ منجر به درد، سفتی یا کمبود تحرک در مفصل فکی می شود و با جراحی می توان به درمان های محافظ کارانه بیشتری نیاز باشد، مثل اسپلینت ها یا محافظ دهان، البته به شدت ماجرا کمکی نمی کند و در برخی، این جراحی ممکن است برای بازیابی کامل مفصل فکی نیاز باشد.

مفصل فکی

______________________________________________________________________________________________________________________________

چه کسانی نیاز به جراحی مفصل فک دارند و چه کسانی شرایط جراحی را ندارند ؟

کسانی که شرایط زیر را دارا می باشند نیازمند آن هستند که به پزشک مراجعه نمایند و تحت عمل جراحی قرار بگیرند:

  • زمانی که در هنگام باز و بسته شدن دهان درد مداوم و با فشار داشته باشید.
  • عدم امکان باز و بسته کردن دهان
  • مشکل خوردن یا نوشیدن بخاطر درد فک یا عدم حرکت فک

کسانی را هم که شرایط ذیل را دارا باشند پزشک مربوطه به آن ها توصیه می کند که جراحی نکنند:

  • علائم خیلی شدید نباشد
  • ممکن است در صورت صدا دادن فک موقع باز کردن دهان، نیازی به جراحی نداشته باشید.
  • علائم گاهی شدید و گاهی خفیف می باشد.
  • علائم مداوم نباشد.
مفصل فکی

______________________________________________________________________________________________________________________________

جراحی های مختلف برای درمان این عارضه

برای درمان این عارضه معمولا از روش های متفاوتی استفاده می شود که رایج ترین آن به شرح زیر است:

  • جراحی آرتروسنتز: این نوع جراحی با تزریق مایع به مفصل انجام می شود و این ماده میزان فشاری که باعث می شود فک سفت شود یا درد داشته باشد، کاهش یابد.
  • جراحی آتروسکوپی: آتروسکوپی با ایجاد یک حفره در پوست بالای مفصل انجام می شود. یک تیوب باریک که کانولا نامیده می شود داخل این حفره و مفصل قرار می گیرد.

سپس پزشک یک آرتروسکوپ داخل کانولا قرار می دهد. آرتروسکوپ ابزاریست که از یک وسیله لامپ دار و دوربین دار برای کمک به پزشک در دیدن مفصل کمک می کند.

آرتروسکوپی کم تهاجمی تر از جراحی باز است، بنابراین زمان ریکاوری آن هم سریعتر می باشد. این جراحی به پزشک اجازه می دهد که پروسه های پیچیده ای از مفاصل را انجام دهد، مثل برداشتن بافت اسکار، تغییر شکل مفصل، تزریق دارو، یا مسکن درد یا تورم.

  • جراحی Open-joint: جراحی Open-joint حاوی یک برش باز چند اینچی روی مفصل است.

در نتیجه پزشک جراحی را روی خود مفصل انجام می دهد.

البته این جراحی برای اختلالات شدید می باشد که عبارتند از: رشد زیاد بافت یا استخوان که حرکت مفاصل را متوقف می کند. ترکیب بافت مفصل و در آخر هم این که ریکاوری این جراحی از جراحی آرتروسکوپی بیشتر می باشد.

______________________________________________________________________________________________________________________________

شما می توانید تمامی محصولات را از Dentalexpress خریداری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *