کمپانی 3M در سال 1902 توسط پنج بیزینس من در مینه سوتا آمریکا پایه گذاری گردید.  در حال حاضر با بیش از یک قرن سابقه به یکی از شرکت های پیشرو و مطرح دنیا تبدیل شده است. فرمول ساده تری ام، خلق نوآوری به همراه پشتکاراست. و با هدف ارائه راه حل هایی موثر به منظور آسان تر کردن . و بهتر نمودن زندگی افراد می باشد.

طبق آمار ارائه شده . توسط این کمپانی، فروش آن در سال 2017 در حدود 32 بیلیون دلار بوده .و در بیش از 70 کشور فعال می باشد.

اوایل قرن بیستم حدود صد سال پیش را می توان دوران شکوفایی رشد اقتصادی در آمریکا دانست. سال هایی که کمپانی های بزرگ یکی پس از دیگری با ایده هایی خلاقانه تأسیس شده. و با محصولات خود تغییراتی شگرف در صنعت این کشور به وجود می آوردند . سال های طلایی ای که چنان رقابت در توسعه صنعت شدت پیدا کرده بود. که به گفته جیمز مک ترنی مدیر عامل سابق کمپانی 3M در کتاب “3M و صد سال نوآوری” ،  صاحبان مشاغل قبل از یافتن موضوع تجارت خود و بررسی آن شرکت را تأسیس می کردند. ! کمپانی 3M در 13 ژوئن سال 1902 با سرمایه گذاری پنج بازرگان در بندر مینه سوتا تأسیس شد . این کمپانی با نام “Minnesota mining & manufacturing” به معنای شرکت معدنی و تولیدی مینه سوتا آغاز به کار کرد که به اختصار کمپانی 3M نامیده شد .